خانه/ مقالات

دستگاه زهرگیر فرکانسی هوشمند زنبور عسل آی گون _ 1399/02/28

دستگاه زهرگیر فرکانسی هوشمند زنبور عسل آی گون چند سالی است که صنعت زنبورداری رونق بسیار زیادی گرفته و به‌عنوان یک شغل با درآمد مناسب بین عموم مردم معرفی‌شده است.یکی از سودآورترین محصولات جانبی زنبور تولید زهر زنبور و استحصال آن به روش صنعتی است، زهر زنبورعسل یکی از ارکان اصلی ساخت داروهای بسیار کم یاب است که با کمک این زهر می‌توان به درمانهای زیادی دست پیدا کرد. با توجه به اینکه زهر زنبورعسل بسیار مهم و خواص درمانی دارد متأسفانه تا به امروز روشی مشخص برای استحصال زهر در واحد صنعتی وجود نداشته و این طلای با اهمیت بدون استفاده بوده و زنبوردار با توجه به سختی‌های بسیار این صنعت توان تولید زهر را نداشته است. امروزه با کمک فناوری و کمک علم الکترونیک امکان استحصال زهر از زنبورعسل کار دشواری نبوده و با کمک ابزاری خاص می‌توان زهر زنبورعسل را با بالاترین کیفیت ممکن تولید نمود، حال با داشتن این ماده با اهمیت که پیش ساخت بسیاری از داروهای خاص و کمیاب بوده و تا به امروز با هزینه گزافی وارد کشور می‌شد را تولید و از واردات این دست از داروها که با بیس زهر زنبور ساخته می‌شود بی‌نیاز شود. عملکرد سیستم زهرگیر هوشمند فرکانسی آی گون این سیستم به گونه ای طراحی شده است که قابلیت زهر گیری در داخل کندو و بیرون کندو را دارا بوده و در آن واحد توان زهرگیری از ۵ کندو را باهم دارد . سیستم زهر گیر هوشمند بر پایه تولید فرکانس عمل نموده و این موضوع باعث افزایش راندمان تولید زهر با کیفیت و همچنین از تلفات زنبور در زمان زهر گیری جلوگیری می نماید . سیستم زهرگیر آی گون کاملا هوشمندانه با توجه به استقامت بدن زنبور، رطوبت ، دما و دیگر عواملی که بر زهرگیری تاثیر مثبت داشته را بررسی و بصورت کاملا هوشمندانه میزان دامنه فرکانس را تنظیم نموده و با این کار این سیستم در تمام نقاط ایران زهرگیری بسیار عالی را به همراه داشته است.
اجزای تشکیل دهنده سیستم : سیستم زهرگیر هوشمند فرکانسی آی گون از دو بخش تشکیل شده است.
۱- بخش کنترل و مدیریت زهرگیر تمام تنظیمات و تصمیمات در خصوص زهرگیری توسط هوش مصنوعی در این باکس کنترل می شود. این باکس از جنسABS بوده و در برابر رطوبت بالا مقاوم است . این باکس دارای مانیتور جهت نمایش روند کاری بوده و زنبوردار تنظیمات مورد نیاز و زمان کار کرد سیستم را در این بخش می تواند مدیریت نماید. همچنین باکس کنترل دارای یک خروجی AUX جهت اتصال به پنل زهر گیر می باشد.
۲- پنل زهرگیر این پنل قابلیت نصب داخل کندو و بیرون کندو را دارا بوده و بگونه ای طراحی شده است که بصورت یک درب بر روی کندو قرار گرفته و زنبوردار به آسانی می تواند عمل زهرگیری را در داخل کندو ( روش تایید شده) انجام دهد . همچنین این پنل ها مجهز به عملکرد بررسی عیب بوده و در صورت وجود مشکل زنبوردار از وجود مشکل مطلع می گردد. در ساخت پنل زهرگیر از سیم های استیل به جهت جلوگیری از زنگ زدگی سیم ها استفاده شده است. طریقه کار با سیستم زهر گیرهوشمند فرکانسی در ابتدا زنبوردار با توجه به شرایط دمایی ( ۲۰ به بالا ) درب کندو ها را برداشته و پنل زهرگیر را به عنوان درب بر روی کندو ها قرار داده و سیم های AUX ارتباطی را به پنل ها متصل نموده و در انتها کابل خروجی را به باکس کنترل متصل نماید. بعد از اتصال صحیح سیم ها و باکس کنترل دستگاه را به باتری ماشین و یا هر منبع ۱۲ ولت دیگری متصل نموده تا سیستم روشن شود ، بعد از راه اندازی اولیه سیستم با نگه داشتن دکمه + روی دستگاه سیستم شروع به کار کرده و عمل زهرگیری آغاز می شود . زنبوردار با توجه به نیاز می تواند زمان کاری سیستم را بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه تنظیم نموده تا سیستم در این مدت عمل زهرگیری را انجام دهد.در صورتی که در زمان کار ولتاژ باتری ماشین یا منبع کاهش یابد سیستم شروع به آلارم نموده و زنبوردار را از کاهش ولتاژ باتری و یا منبع مطلع می سازد، در صورتی که ولتاژ باتری از حد مشخص شده پایین تر باشد سیستم عمل زهرگیری را کاملا متوقف می نماید و با پخش آلارم، کاهش شدید باتری را به شما اعلام می نماید.