خانه/ مقالات

برنامه کاری سیستم هوشمند ایمنی زنبور و افزایش عسل _ 1398/09/12

برنامه کاری سیستم هوشمند ایمنی زنبور و افزایش عسل سلام عرض ادب خدمت همه دوستان زنبورداری که از سیستم هوشمند ایمنی زنبور و افزایش عسل استفاده میکنند
دوستان زیادی در خصوص برنامه کاری سیستم سوال پرسیدن که بنده نیاز دیدم یک برنامه مشخص را برای شما دوستان اعلام نمایم.
طی بررسی های میدان صورت گرفته در این مدتی که سیستم هوشمند بصورت تجاری وارد صنعت زنبورداری شد است ، فیدبک های زیادی در اختیار ما قرار گرفت که نتایج این فدیبک ها را در اختیار شما قرار خواهم داد .
سیستم هوشمند ایمنی زنبور و افزایش عسل به تنهایی توانایی کار در مبحث زنبورداری نداشته و تنها زمانی شما شاهد پیشرفت در کندو خواهید بود که طبق برنامه از قبل مشخص شده اقدام نماید .
سیستم هوشمند به چند منظور مختلف قابل استفاده است .
1-مبحث زمستان گذرانی :
در این مبحث زنبوردارانی که تمایل به یک زمستان گذرانی عالی و بدون ریسک را خواها هستند و همچنین دوست دارند زنبور به دلایل مختلف خوشه برود باید دمای سیستم را در روز بین 8تا10وشب را بین 10تا12تنظیم نمایند ، در این حالت زنبور به خوشه رفته ولی هیچ وقت دمای پایین تر از 8درجه در روز و ده درجه در شب را تجربه نخواهد کرد در این حالت دمای بیرون منفی ده هم باشد زنبور شما دمای هشت یا ده را احساس خواهد نمود . در این روش شما یک زمستان گذرانی عالی و بدون تلفات را خواهید داشت  .همچنین در این روش زنبور شما در استارت بهاره بسیار قوی تر از کندو های معمولی ظاهر خواهد شد.
2-تخم ریزی اختیاری ملکه :
در این روش زنبور دار با توجه به شناخت از محیط زنبورداری خود دمای روز را بین 14تا16وشب را بین 16تا18ست نماید ، در این حالت ملکه شما با توجه به جمعیت داخل کندو و رفتار کلنی و دمای محیط و صحرا اقدام به تخم ریزی خواهد نمود . در این روش شما همیشه زنبور جوان و آماده کار در کندو خواهید دید ، این کندو ها از دیگر کندو ها، پرواز های جمع آوری شهد و گرده  نسبت به کندو های معمولی بهتری خواهند داشت .در این روش باید کیک گرده به همراه شربت تحریکی به مقدار200سی سی هر هفته یکبار داده شود(در صورت تخم ریزی ملکه )
3-روش تخم ریزی اجباری ملکه :
این روش ارتباط بسیار زیادی به زنبوردار و دانش زنبوردار از زنبور و محیط زنبور داری خود دارد . به عنوان مثال زنبور دارانی که سیستم را در این حالت ست مینمایند باید به این موضوع دقت کنند که دما در روز کمتر از هشت نباشد و یا صحرا در زمستان هم دارای شهد و گرده باشد (مثل شمال -درخت ازگیل ووو...) در این حالت باید سیستم در دمای روز 29تا31و شب 31تا33 قرار گیرد .
این روش بسیار حساس بوده و زنبوردار باید دقیقا طبق مشاوره داده شده اقدام به این روش نماید .
در این روش کیک گرده بصورت مداوم و شربت تحریکی با پلاستیک فریزر هر سه روز یکبار به مقدار 200سی سی  به زنبور داده شود . همچنین باید سکوی پرواز مناسب و سایه بانی با زاویه 45درجه بر روی دریچه پرواز جهت جلوگیری از خروج زنبور در دمای زیر هشت درجه آماده نمایند . در این روش شما شاهد تخم ریزی گسترده ملکه همچون بهار خواهید بود و افزایش جمعیت بسیار بسیار چشمگیر خواهد بود 
4-تولید نر و پرورش ملکه بعد از خرید سیستم بصورت تلفنی توضیح داده خواهد شد.