خانه/ مقالات

کنه کش اسید اگزالیک 12 ولتی با بخار سرد _ 1398/09/12

کنه کش اسید اگزالیک 12 ولتی با بخار سرد با توجه به پیشرفت صنعت زنبورداری در کشور و زیاد شدن تعداد زنبوردارها بیماری ها و آفت های این صنعت هم رو به رشد است و تنها دلیل اصلی این مشکل عدم کنترل آفت ها و بیماری ها و اپیدمی شدن یک یا چند بیماری است .
امروزه با توجه به پیشرفت علم  راه های زیادی برای کنترل بیماری ها و یا آفت وجود دارد . یکی از مهمترین افت های مخرب در صنعت زنبورداری کنه واروآ و آکارین است.
این کنه در دو شکل  گلوی و جفت شده بر بدن زنبور مشاهده شده است. کنه گلوی در قسمت دستگاه تنفسی و کنه واروآ بصورت جفت شده و سوار بر بدن زنبور ( عموما زیر شکم) مشاهده می شود.
تا به امروز راهکارهای زیادی برای مقابله با کنه صورت گرفته است و متاسفانه نتایج بدست آماده در خصوص این موضوع  مشخص می نماید که این آفت نسبت به چند نسل پیش خود مقاوم و بزرگتر شده و این موضوع تمام به دلیل عدم کنترل مناسب زنبودار و یا اطلاع نداشتن از روند کنترل آفت و در نهایت مقاوم شدن این آفت نسبت به مواد شیمیای که عموما عامل اعصاب  می باشد نشت گرفته است. 

یکی از بهترین راهکارها برای مقابله با این دو کنه استفاده از اسید اگزالیک است . اسید اگزالیک بر خلاف دیگر کنه کش ها عامل اعصاب نبوده و در نتیجه کنه هیچ راه مقاومت در برابر این کنه کش نداشته ، از طرفی استفاده از اسید اگزالیک برخلاف دیگر کنه کش ها از جمله اسید فرمیک و نوارهای موجود در بازار هیچ ضرری برای تخم ، لارو ، شفیره و زنبور نداشته و کاملا سازگار با زنبور است. 
استفاده از اسید اگزالیک نیازی به زمان مشخص ، دمای مشخص و یا مکان مشخص بر خلاف دیگر کنه کش ها نداشته و  کاربری بسیار آسان خواهد داشت.
اسید اگزالیک به چند روش مختلف جهت کنترل کنه مورد استفاده قرار گرفته و یکی از بدترین و خطرناکترین روش ها روش تصعید ( تبدیل مستقیم جامد به گاز در دمای غیرقابل کنترل ) است . متاسفانه  این روش بسیار خطرناک در بین زنبورداران ایرانی بصورت چشمگیری باب گشته و زنبورداران زیادی از این روش برای کنترل کنه واروآ استفاده می نمایند . در روش تصعید به دلیل عدم کنترل دمای کوره  اسید اگزالیک به جای تبدیل شدن به پودر یا بخار  اسید اگزالیک مستقیما به منواکسید کربن تبدیل شده و  این گاز بسیار خطرناک و کشنده است.
طی گزارشات میدانی بدست آمده از دوستانی که از روش تصعید  با هر دستگاهی برای کنترل کنه استفاده نموده اند  به همراه ریزش کنه شاهد تلفات شدید جمعیت ، لارو، شفیره و گاها به ملکه کشی بوده اند. 
روش بعدی استفاده از اسید اگزالیک به روش خوراکی بوده ، در این روش زنبوردار اسید را با مقدار مشخصی آب سالم حل و با سرنگ بین قاب ها پخش می نماید.( این روش  به دلایل خاص در کشورهای توسع یافته منسوخ و مورد استفاده قرار نمیگیرد .)
روش بعدی تبدیل اسید اگزالیک به بلور و یا بخار است . در این روش باید اسید را در دمای مشخص مایع و سپس به بخار متشکل از بلورهای ریز اسید اگزالیک تبدیل نمود. در این روش اسید اگزالیک بدون هیچ تغییر ماهیتی در ساختار مولکولی خود تبدیل به بلورهای کریستالی بسیار ریز  که به شکل بخار سرد می باشد گشته و این بلورها با کمک دستگاه بخار  سرد اسید اگزالیک  با برق 12 ولتی و با کمک یک فن که در انتهای دستگاه نصب شده به سمت کندو هدایت گشته . 
بعد از ورود بخار به داخل کندو یک لایه بسیار نازک از کریستال های اسید اگزالیک بر روی بدن زنبورها ایجاد شده و درصورت تماس بلورها با بدن کنه باعث سوختن پاها و بدن کنه واروآ گشته ، در این روش به دلیل ایجاد بلور بر روی بدن زنبور  رفتار بهداشتی کلنی بصورت چشمگیری  افزایش یافته و زنبورها شروع به تیمار کردن همدیگر نموده و در این زمان بخشی از این اسید که به شکل ذرات بسیار بسیار ریز در آمده توسط زنبور خورده  و وارد همولنف یا گردش خون زنبور شده و در این زمان کنه های گلوی هم درگیر با این کنه کش گشته و نابود می شود ، همچنین کنه های که از تماس مستقیم با پودر در امان بودن را از پای در آورده  و نابود می نماید.
با تشکر 
احسان عظیمی 
شرکت آی گون نیرو نامیه تنها تولید کننده  دستگاه بخار سرد اسید اگزالیک با بر ق 12 و 220 ولتی  و دیگر دستگاهی مدرن در صنعت زنبورداری  کشور.